لمینیت دندان

دکتر علیرضا دهش | لمینت دندان Dental laminate

لمینیت دندان

لمینیت دندان چیست؟

داشتن لبخندی زیبا همیشه تاثیر مثبتی بر اطرافیان ما و خودمان می گذارد. اما برخی افراد به خاطر داشتن دندان های بد شکل، بد رنگ، فاصله دار و… از داشتن لبخند زیبا محروم می باشند و در واقع این مسئله یکی از بیشترین دغدغه هایی است که افراد به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه می کنند. با داشتن دندان زیبا با اعتماد به نفس بیشتری لبخند بزنید. در این بین یکی از روش هایی که طرفداران بسیاری نیز پیدا کرده است، لمینت دندان می باشد.

لمینت دارای کاربرد و مزیت های گوناگونی است مانند تغییر رنگ دندان ها، ترمیم لب پر شدن، اصلاح فاصله جزئی بین دندان ها و … داشته باشد.

Dental laminate  یا همان لمینت دندان که با نام ونیر (Veneer) هم شناخته شده هست، روکشی بسیار نازک است به رنگ دندان، و برای زیبایی بیشتر لبخند و ظاهر فرد کارآمد است. لمینت‌ به غیر از مزایای زیبایی شناختی، مزایای دیگری هم دارد از جمله مقاومت و قدرت دندان را افزایش می دهد و با پوشش عدم تراز و عیوب دندان، دندانها را مرتب و یکنواخت نشان می دهند.

لمینت‌ها از جنس چینی یا مواد کامپوزیت رزین تهیه می شود. در خصوص لکه های دندان جنس چینی از کامپوزیت کارایی بیشتری دارد.

امروزه لمینت دندان از رایج ترین و پرتقاضا ترین درمان های ترمیمی و زیبایی شناخته شده در دندانپزشکی می باشد. در ادامه ما در مورد هرچیزی که شما باید درباره این پروتز های زیبایی بدانید صحبت می کنیم.

دکتر علیرضا دهش | لمینت دندان Dental laminate

„لمینیت دندان چیست؟”

لمینت دندان یکی از پرطرفدار ترین و پیشرفته ترین خدمات دندان‌پزشکی و یکی از راه های  ترمیم دندان است که منجر به افزایش زیبایی دندان‌ها و لبخند ما خواهد شد. در این فرآیند از یک سری روکش‌های بسایر نازک استفاده می‌شود که توسط آن ظاهر دندان‌ها از لحاظ رنگ، شکل و اندازه مطابق دلخواه شما تغییر می کند. با لمینت دندان می‌توانید از داشتن دندان‌های سفید، مرواریدی و سالم لذت ببرید. لمینیت در حقیقت موادی نازک، ویفری شکل، هم رنگ دندان و سفارشی هستند که در قسمت جلوی دندان متصل می‌شوند. لمینت‌های دندان که ما به‌ عنوان روکش دندان هم می شناسیم از پرسلن یا مواد کامپوزیتی تشکیل شده است. یک لایه‌ نازک از مواد لمینیت بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و یکی از کاربرد های آن محافظت از دندان در برابر پوسیدگی و همچنین بهبود ظاهر لبخند است و وجودشان باعث می شود تا دندان‌ها یکدست‌تر، درخشان‌تر و سفیدتر نمایان شوند.

انواع لمینت دندان

لمینیت دندان به دو روش انجام می شود:

 • لمینت دندان سرامیکی

لمینت سرامیکی ( پرسلن یا ونیر ) یک پوشش نازک از سرامیک با قطری بین 5 الی 6 میلی متر است .  این نوع لمینیت دندان بنا  به قالب دندان‌ بیمار در لابراتوار ساخته می‌شود و سپس پزشک بعد از تراش دادن دندان با کمک مواد مخصوص روی دندان جایگذاری می کند.

 • لمینت دندان کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی به رنگ دندان می باشد و مستقیما ماده ای از جنس پلیمر (نوعی از پلاستیک) روی دندان اعمال می‌شود و سپس به کمک تابش لیزر روی دندان محکم و فیکس می‌شود. در این روش نیاز به تراشیده شدن دندان نیست.

پیش از تصمیم گیری حتماً هدف خود از لمینت کردن دندان‌ها را به صورت شفاف و واضح با دندانپزشک خود در میان بگذارید تا شما را در تصمیم‌ گیری یاری نماید.  پزشک معالج با توجه به وضعیت دندان‌ها، ضخامت مینا، استحکام و مقاومت دندان و هدف از درمان شما بهترین راه را به شما معرفی می کند. اگر زیبایی و طبیعی بودن  دندان ها برایتان اولویت است بهتر است لمینیت سرامیکی را انتخاب کنید.

کاربرد لمینت دندان

ایده آل ترین گزینه زمانی که دندان دارای نقایص کانتور، شکل یا رنگ است، لمینیت دندان است و معمولا از آن برای اصلاح موارد زیر استفاده می شود:

 • دندان نامرتب و نا متوازن
 • دندان شکسته یا ترک خورده
 • دندانهایی که در اثر ساییدگی تغییر کرده‌اند.
 • دندان هایی که فاصله دارند
 • دندان هایی که به دلیل های مختلف دچار تغییر رنگ شده اند. همچون عصب‌کشی، مصرف برخی دارو ها مانند تتراسایکلین ، استفاده  بیش از حد فلوراید، تاثیر رزین‌های پر‌کننده.
لمینت دندان مناسب چه کسانی نیست؟
 •  اگر دچار تحلیل بیش از حد مینای دندان هستید یا بخش زیادی از آن را از دست داده اید لمینیت دندان برای شما گزینه مناسبی نمی باشد.
 • در صورتی که قبلا دندان‌های خود را ایمپلنت یا قبلاً از روش های زیبایی استفاده کردید لمینیت مجدد دندان برای شما گزینه مناسبی نمی باشد.
 • اگر مراقبت های لازم را انجام نمی دهید، نباید این روش را امتحان کنند.
 • کسانی که دارای التهاب لثه و مشکلات دهان و دندان هستند، ابتدا مشکلات را برطرف و سپس اقدام  به انجام لمینت نمایند.
 • اگر که با عادات بد مثل دندان قروچه، ناخن جویدن و … دندان‌های خود را تحت فشار قرار می‌دهید، انجام لمینت بر روی دندان های شما توصیه نمی شود.
 • لمينت دندان برای دندان های بیش از حد زاویه دار یا بد شکل یا پوسیده امکان پذیر نیست، پس ابتدا مشکلات اصلی را بر طرف و سپس به فکر لمینیت دندان خود باشید.
 • کسانی که روی سطح دندان خود مینای کافی ندارند.
مزایای لمینت دندان چیست؟

لمینیت دندان دارای مزایای زیادی است مانند:

  • حفاظت از ساختار دندان
  • پیشگیری از ترک خوردن و شکستگی دندان
  • کمک به اصلاح طرح لبحند
  •  اصلاح بدشکلی دندان
  • برطرف نمودن فواصل دندانی  
  • رفع به‌هم‌ریختگی جزئی دندان ها
  • پوشش مناسب دندان های شکسته
  • بهترین راه حل برای ترمیم دندان های عصب کشی
  • پوشش مناسب برای ایمپلنت دندان
  • اصلاح رنگ بد دندان
  • محافظت از دندان ها در برابر سائیدگی و فرسایش
  • راه اتصال بریج به دندان
طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

دوام، استحکام و طول عمر بالا لمینت سرامیکی بدان معنا نیست که دندان لمینت شده نیاز به مراقبت و رسیدگی نداشته باشد. در صورت پایبند بودن به توصیه های دندانپزشک، ماندگاری و دوام لمینت دندان شما می تواند بیش از 10 سال نیز باشد.

مراقبت‌های بعدی از لمینت دندان

نگهداری از دندان‌های لمینت شده نیازمند اقدامات خاصی نمی باشد اما رعایت اصول اولیه بهداشت دهان و دندان، مانند استفاده از دهان شویه و نخ دندان و مسواک کافی است. از فشار آوردن بر دندان‌های لمینت شده بپرهیزید زیرا مسبب شکستن یا ترک برداشتن لمینیت می شود همچنین از سیگار کشیدن و خوردن غذاها و نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه، خودداری کنید چرا که باعث تغییر رنگ دندان میشوند.

خطرات لمینت دندان

خطرات و نکات منفی لمینت دندان می تواند شامل موارد زیر باشد:

فرایند نصب لمینت دندان غیر قابل برگشت است و در صورت ترک یا شکسته شدن غیر قابل ترمیم است و بر فرض مثال رنگ آن قابل تغییر نمی باشد.  دندان لمینت شده هم مانند سایر دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شود. در این صورت، می توان به جای لمینت از تاج کامل دندان استفاده کرد.  به دلیل برداشته شدن بخشی از مینای دندان ممکن است دندان‌ها به خوراکی‌ها و نوشیدنی های سرد یا گرم حساسیت یا واکنش نشان دهند شوند. امکان کمی وجود دارد که لمینت از جای خود بیرون بیاید. برای کاهش این احتمال باید از جویدن و گاز گرفتن اجسام سخت به شدت پرهیز کرد

عوامل تاثیر گذار در طول عمر لمینت دندان چیست؟

گذر زمان و افزایش سن

ساییدن دندان ها به هم و دندان قروچه

پوسیده شدن دندان ها زیر لمینت ها

رعایت یا رعایت نکردن بهداشت دهان

جویدن اشیا یا اجسام سخت حتی مانند ناخن جویدن

عادات غذایی

FAQ

سوالات متداول

1طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

در صورتی که از لمینت خوب نگهداری شود، بین 7 تا 15 سال ماندگار خواهد بود اما با این حال طول عمر لمینت دندان بستگی به موارد مختلفی چون کیفیت لمینت، نوع لمینت، تخصص دندانپزشک و میزان مراقبت شما دارد.

2آیا می‌تواند از لمینت دندان به جای ارتودنسی برای رفع دندان های کج استفاده کرد؟

انتخاب بین ارتودنسی و لمینیت برای دندان های شما هنگام مراجعه به دندانپزشک مشخص می شود. اما اگر دندان ها جلویی شما مقداری کج و نا متوازن باشند لمینت بهتر است ولی نامرتبی اگر زیاد باشد قطعا باید ارتودنسی انجام شود.

3برای اصلاح طرح لبخند نیاز به لمینیت چه تعداد دندان می باشد؟

برای اصلاح طرح لبخند تنها نیاز است دندان هایی که حین صحبت کردن و خندیدن مشخص می‌شود را لمینت نمود که حدود ۸ الی ۱۰ دندان جلویی را شامل می‌شود.

4آیا لمينت دندان باعث بوی بد دهان می شود؟

پس از انجام لمینیت رعایت نکات بهداشتی بسیار ضروری است زیرا در غیر اینصورت امکان پوسیدگی دندان و بوی بد دهان وجود دارد.

5مفهوم لمینت دندان متحرک چیست؟

منظور از لمینیت دندان متحرک،  قالب هایی است از جنس پلاستیک وبه رنگ سفید که به صورت موقت و مقطعی روی دندان قرار می گیرد و در حقیقت لمینیت نمی باشد.

6لمینت از نوع سرامیک بهتر است یا کامپوزیت؟

این انتخاب کاملا سلیقه ای می باشد و نمی توان به طور کلی یک روش را به عنوان بهترین روش انتخاب کرد. اما طول عمر لمینت سرامیکی ، زیبایی و کیفیت آن نسبت به کامپوزیت بیشتر است.

سخن پایانی

یکی از اصلی ترین گزینه های اصطلاح طرح لبخند برای بیشتر افراد لمینت دندان است. اما با این وجود در خصوص برخی افراد لمینیت انجام شده متناسب با ظاهر و دهان شخص نیست و علاوه بر اینکه باعث زیبایی ظاهری نشده، بلکه باعث غیر طبیعی جلوه دادن ظاهر شخص شده و یا برخی ها هم از کیفیت لمینت ‌دندان خود رضایت ندارند. پس برای انجام این کار، حتما به دندانپزشک مجرب و متخصصی مراجع کنید.  

دکتر علیرضا دهش از بهترین دندانپزشکان تهران می باشد و با توجه به داشتن سابقه و تجربه بسیار ایشان، پیشنهاد ما به شما برای لمینیت دندان تان می باشند. برای ارتباط با ما با شماره 02122642170 تماس حاصل فرمایید.