دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی، کامپیوتر در همه ی شغل ها نفوذ کرده و کار را برای انسان ها راحت تر کرده است. حوزه پزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیست، امروزه شاهد استفاده از ماشین آلات دیجیتال و کامپیوتر ها در همه زمینه های پزشکی از جمله دندان پزشکی هستیم. دندان پزشکی دیجیتال یا همان digital dentistry  مصداق بارز نفوذ تکنولوژی در علم پزشکی است. دندان پزشکی دیجیتال به طور کلی شامل استفاده از هرگونه فناوری دیجیتال برای تشخیص و درمان در حوزه دهان و دندان است. در این مقاله از سایت دکتر علیرضا دهش با ما همراه باشید تا با دندان پزشکی دیجیتال به طور کامل آشنا شوید.

در شیوه های قدیمی دکترهای دندان پزشک از ابزار مکانیکی و به صورت دستی برای تشخیص و درمان دندان آسیب دیده استفاده میکردند که این امر احتمال بالا در بروز خطای انسانی داشت ولی امروزه در بیشتر مطب های دندان پزشکی با استفاده از کامپیوتر برای تشخیص و ساخت ابزار های دندان پزشکی احتمال خطا بسیار کاهش یافته است زیرا این ابزار به کمک کامپیوتر هدایت میشوند و دقت بسیار بالایی دارند. همچنین با این فرایند امکان پیشبینی روند درمان فراهم شده و میتوان نتیجه را قبل از شروع فرایند درمان مشاهده کرد.

دندان پزشکی دیجیتال - دکتر علیرضا دهش - Digital dentistry

مزایای دندان پزشکی دیجیتال

همانطور که پیش تر گفته شد به خاطر دقت بالای ابزار و هدایت شدن توسط کامپیوتر احتمال بروز خطا در دندان پزشکی دیجیتال بسیار کم است. از دیگر مزایای این روش میتوان به کوتاه شدن دوره درمان بسیاری از اقدامات درمانی اشاره کرد. با استفاده از این تکنولوژی میتوان تصویر سازی سه بعدی از فضای دهان و دندان انجام داد، این کار کمک بسیاری به ساخت ایمپلنت، لمینیت و روکش دندان میکند.

کاربرد های دندانپزشکی دیجیتال

استفاده از فناوری های دیجیتال محدود به حیطه خاصی نیست و در همه زمینه های دندان پزشکی استفاده میشود.

فناوری کد/کم CAD/CAM: این تکنولوژی جز پیشرفته ترین فناوری های دندان پزشکی است. منظور از CAD  که مخفف Computer Aided Design  است، طراحی به کمک کامپیوتر و منظور از CAM که مخفف Computer Aided Manufacturing است، ساخت ابزار به وسیله کامپیوتر است. با استفاده از این فناوری میتوان تصویر برداری دقیقی از داخل دهان انجام داد و از وضعیت استخوان های فک، ساییدگی دندان، جایگاه ریشه دندان ها و غیره اطلاعات کسب کرد. علاوه بر این میتوان انواع ریستوریشن های دندان اعم از لمینیت، وینر، بریج، روکش و … به راحتی طراحی و پیاده سازی کرد. دقت بالای این فناوری موجب میشود تا رستوریشن ها دقیقا مطابق با ساختار دهان و نیاز بیمار ساخته شوند.

ایمپلنت دیجیتالی دندان: ایمپلنت یکی از محبوب ترین و پیشرفته ترین روش های درمان بی دندانی است که تا سال های قبل به صورت دستی انجام میشد ولی امروزه ایمپلنت دیجیتال محبوبیت بیشتری بین دندان پزشکان و بیماران دارد زیرا با این فناوری محل و زاویه دقیق قرارگیری ایمپلنت مشخص شده و زمان کاشت و درمان به حداقل رسانده میشود. این موضوع سبب میشود ایمپلنت جایگذاری شده از هر لحاظ بهینه و مناسب باشد و بالاترین بازدهی را برای بیمار داشته باشد.

تصویر برداری داخل دهان: یکی از مهمترین اعمال دندان پزشکی تصویربرداری دقیق از داخل دهان است، این امر به دندان پزشک کمک میکند مشکلات دهان و دندان را دقیق تر مشاهده کنند. استفاده از تکنولوژی CBCT به جای روش های قدیمی علاوه بر دقت و کیفیت بالاتر، در تماس بودن با تشعشعات اشعه ایکس که در عکس برداری های قدیمی استفاده میشد کاهش میدهد و همچنین علاوه بر هزینه ی کمتر زمان کوتاه تری میبرد. CBCT  یکی از انواع سی تی اسکن هایی است که در بخش های مختلف دندان پزشکی استفاده میشود و برای تعیین جایگاه کاشت ایمپلنت، تشخیص تومور، کانال های عصبی، تشخیص اختلالات مفصلی و بسیاری موارد دیگر استفاده میشود. CCD/CMOS و PSP دو تکنولوژی دیگر هستند که برای رادیوگرافی و عکس برداری دیجیتال استفاده میشوند و قابلیت تشخیص پوسیدگی دندان را دارند.

لیزر دندان: یکی از ابزارهایی که کمک بسیاری به دندان پزشکی دیجیتال کرده، لیزر دندان است. استفاده از لیزر بیشتر در جراحی ها مرسوم است زیرا دقت بسیار بالایی دارد و کمترین آسیب را به بافت های مجاور میزند. استفاده از لیزر باعث کاهش درد و خونریزی در حین جراحی شده و روند بهبود سریع تر اتفاق بیوفتد.

طراحی لبخند: نفوذ تکنولوژی در دندان پزشکی فقط مختص به زمینه های درمانی نیست و در حیطه زیبایی نیز کاربرد بسیار دارد. در گذشته اصلاح طرح لبخند با صلاحدید پزشک انجام میشده که طبیعتا خطاهایی در بر داشته ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی در علم دندان پزشکی نرم افزارهایی روی کار آمده که میتوانند پروسه درمان را قبل از شروع پیش بینی کنند و نتیجه را نشان دهند. این موضوع به بیمار کمک میکند که مطابق با خواسته های خود تغییراتی در پروسه ایجاد کند.

نقاط قوت دندان پزشکی دیجیتال

همانگونه که قبلا گفته شد دندان پزشکی دیجیتال برای کمک به رفع مشکلات و خطاها در علم دندان پزشکی آمده، از این رو نقاط قوت آن بسیار بیشتر از نقاط ضعف آن است. یکی از اساسی ترین نقاط قوت دندان پزشکی دیجیتال کاهش هزینه بیماران است که اغلب درک درستی از آن ندارند. در دندان پزشکی دیجیتال به خاطر پیشرفته بودن تجهیزات هزینه ها از روش های سنتی بیشتر است ولی از طرفی به خاطر احتمال خطای پایین و ماندگاری طولانی تر هزینه های درمان مجدد  را برای بیمار کاهش میدهد. از دیگر نقاط قوت میتوان به زمان کم دوران نقاهت اشاره کرد.

طراحی دیجیتالی لبخند

طراحی دیجیتال لبخند کاملاً واقعی و طبيعی است و مناسب مراجعه کنندگانی است که‌ به زيبايی دندان ها و طرح لبخند خود اهميت ويژه‌ای مي دهند.

در این سیستم که بسیار منحصر به فرد است طراحی لبخند توسط کامپیوتر و به صورت دیجیتال انجام می گیرد. مزیت این فرآیند این است که مرحله نهایی را شما از اول می توانید ببینید و کاملا مطابق سلیقه خود اظهار نظر کنید پیش از اینکه کاری بر دندان های شما انجام شود.

در این روش اندازه گيری توسط نرم افزار پیشرفته GPS با استفاده از تناسب‌ و تنظيم پارامترهای طراحی صورت شامل فاصله دو مردمک و فاصله گوشه‌های لب،‌ ارتفاع صورت و … انجام می پذيرد.

سخن پایانی

دندان پزشکی دیجیتال به طور کلی برای راحتی و رضایت بیمار استفاده میشود، اما نیازمند همکاری تیم حرفه ای در همه زمینه های دندان پزشکی است. در مطب دکتر علیرضا دهش تیم متخصص متشکل از بهترین دندان پزشکان تهران برای خدمت رسانی به شما دوستان عزیز گرد هم آمده اند.

FAQ

سوالات متداول

1آیا دندان پزشکی دیجیتال درد دارد؟

در دندان پزشکی دیجیتال به دلیل استفاده از ابزار کامپیوتری سرعت و دقت به شدت بالا است و درد به طور محسوسی کاهش میابد.

2دندان پزشکی دیجیتال چه محدودیت هایی دارد؟

برای بیماران محدودیتی ندارد ولی از آنجایی که نیازمند سرمایه بالایی است بهتر است با تحقیقات بهترین مرکز دندان پزشکی را انتخاب کنید که دارای تیم متخصص باشد.

3آیا با کمک دندان پزشکی دیجیتال میتوان سرطان دهان را تشخیص داد؟

بله با استفاده از تصویر برداری فلورانس پزشک متخصص میتواند ناهنجاری ها و نشانه های سرطان را تشخیص دهد و برای درمان اقدامات لازم را انجام دهد.

4آیا از دندان پزشکی دیجیتال در ارتودنسی هم استفاده میشود؟

بله، الاینر های ارتودنسی با دستگاه های پرینت 3  بعدی ساخته میشود که بدون نیاز به سیم و براکت به صورت شفاف روی دندان ها قرار میگیرند.

5ایمپلنت دیجیتال برای همه قابل استفاده است؟

با تشخیص پزشک افرادی که در دهان خود استخوان فک کافی ندارند یا مشکلات و بیماری های دهان و دندان دارند نمیتوانند ایمپلنت دیجیتال انجام دهند.